Liposuction

Günümüzde bölgesel yağlanma ve fazla kilolar pek çok kişinin rahatsızlık duyduğu bir sorun haline gelmiştir. Yapılan diyetlere ve uygulanan egzersizlere rağmen yine de erimeyen bölgesel yağlara karşı getirilen en etkili çözümlerden biri liposuctiondir. Yağ aldırma anlamına gelen liposuction sayesinde obezite seviyesinde olmayan ve bölgesel yığılım gösteren yağlardan kolaylıkla kurtulmak mümkündür.

Liposuction Nedir ve Kimlere Yapılabilir?

Liposuction sayesinde özellikle basen, kalça, göbek ve hatta diz gibi inatçı yağ dokusuna sahip olan vücut bölümleri ince bir görünüme kavuşur. Liposuction uzun süreli çabalarla dahi istenilen inceliğin elde edilemediği bölgesel yağlanmayı yok eden etkili bir yöntemdir. Vücuttaki yağ akışkan bir hale getirilir. Daha sonra 1-2 mm boyutunda kesiler açılır. Kesilere yerleştirilen ince kanüller vasıtasıyla vakumlanan yağ dokusu vücudun dışına atılır. Bu şekilde liposuction işlemi uygulanmış olur.

Liposuction cerrahi müdahaleyi gerektirdiği için mutlaka işinin ehli bir uzman doktorun yapması gerekir. Genel kanının aksine liposuction zayıflama işlemi değildir. Tam tersine diyet ve sporla bile yok edilemeyen dirençli yağların kırılarak vücut hatlarının yeniden şekillendirilmesini sağlayan bir işlemdir. Zayıflama aracı olmaması nedeniyle obezite seviyesindeki aşırı kilolu kişilere uygulanmaz. Bu işlem öncesinde kişinin düzenli bir diyet programıyla kilo vermesi talep edilir.

Liposuction hamile olmayan kişilere uygulanabilir. Kalp hastası ve diyabeti olan kişilere de uygulanan testlerden olumlu sonuçlar alınması halinde uygulanmasında sakınca bulunmaz.

Liposuction Sonrasında İyileşme süreci Nasıl Geçer?

Liposuction işleminin ardından kişi özel korse kullanır. Korsenin kullanım süresi yok edilen yağ dokusunun yoğunluğuna göre 4 veya 8 haftadır. İşlemden sonra yer yer şişlik ile morluklar görülebilir. Liposuction yapıldıktan 7 gün sonra dikişler alınır. Operasyondan 3 hafta sonra kişi günlük hayatına ve iş yaşamına dönebilir. 4 hafta sonrasında da spor yapmada bir sakınca bulunmaz.

Liposuctiondan sonra düzenli egzersiz yapmaya ve sağlıklı bir diyet programı uygulamaya mutlak devam edilmesi gerekir. Liposuction yaptırmış olmak kişinin bir daha kilo alarak yağlanmayacağı anlamını taşımaz. Bu sebeple düzenli egzersiz ve dengeli beslenme bir yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Antalya liposuction alanında uzman olan Op. Dr. Bahadır Çelik sayesinde bölgesel yağlanmadan kurtulabilirsiniz.