Bacak Protezi

Bacakların görünümü kadınların oldukça önem verdiği bir estetik husustur. Uzun, ince ve simetrik ölçülere sahip olmak isteyen kadınlar tarafından bacak protezi son dönemlerde oldukça sık tercih edilen bir estetik yöntemdir. Bacakların daha güzel görünmesi amacıyla yapılan bacak estetiği operasyonları cerrah tarafından yerine getirilir.

Bacak Estetiği Nedir?

Her kadın bacakların görünümüne önem verir. Simetrik olmayan bacaklar ciddi bir estetik kaygıyı da beraberinde getirir. Bacakların birbirine göre yakınlaşıp uzaklaşan görünümü ile estetik algı oluşturulur. Bacak estetiği sayesinde daha çekici ve güzel görünen bacaklar elde edilir. Bacak estetiği bacaklarında eğrilik, orantısızlık, incelik veya yamukluk bulunan kişilere yapılabilir. Bacağın kalın kısımlarında fazla bulunan yağ miktarının azaltılması veya ince bacaklara yağ enjekte edilmesi, bacak protezi konulması suretiyle istenilen görünüm elde edilebilir.

Bacak Protezi Niçin Kullanılır?

Bacak estetiğinde çok sayıda teknik bulunur. Bacakların ihtiyacına göre uygulanacak olan yöntem belirlenir. Kalın bacaklardan yağ alınması, ince veya orantısız şekle sahip olan bacaklara ise protez uygulaması yöntemine başvurulur. Bacak protezi bacaklarının inceliğinden şikayet eden kişiler uygulanır. Protez yerleştirmek üzere dizin arka kısmına kısa uzunlukta kesiler açılır. Açılan kesilerin içerisine protez takılarak bacağa yeniden şekil verilir. Bu işlem sayesinde baldırlar daha dolgun bir görünüm elde eder. İnce bacak yapısına ek olarak çarpık bacak formuna da protez uygulaması yapılabilir. Bacakların çarpık görünmesine yol açan asimetrik ve boşlukların olduğu kısımlara protezler yerleştirilerek bacakların daha simetrik görünmesi sağlanabilir. Bacak protezi hem kadınlar hem de kaslı bir bacak görünümü elde etmek isteyen erkekler tarafından tercih edilen bir estetik operasyondur. Bacak protezi yalnızca baldır kısmına yerleştirilebilir. Baldır haricindeki bir kısımda estetik kaygıların bulunması halinde yağ enjeksiyonu yöntemi tercih edilir.

Bacak Protezi Yerleştirildikten Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Protezin takıldığı bacak estetiği işlemlerinden sonraki haftalarda hastanın uzun süre ayakta kalması tavsiye edilmez. Hasta bacaklarını yüksekte tutarak dinlenmelidir. Estetik müdahaleden sonra hasta 2 ay boyunca spordan uzak durmalıdır. Protez yerleştirme operasyonunun ardından hastada ödem, morluk ve ağrı ortaya çıkabilir. Zaman içerisinde hasta iyileştikçe bu şikâyetler ortadan kalkacaktır. Antalya bacak protezi denildiğinde alanında uzman olan Op. Dr. Bahadır Çelik sayesinde orantılı ve güzel görünen bacaklara sahip olabilirsiniz.