Masseter Botoksu

Masseter yüzde yer alan bir kastır. Masseter botoksu sayesinde yüzün alt kısmına ince bir görünüm verilir. Bu botoks sayesinde yüzdeki köşeli, belirgin olan ve daha erkeksi bir ifadeye sebep olan hatlar yumuşatılır. Yüzdeki köşeler yuvarlanarak daha oval bir görünüme kavuşması sağlanır.

Masseter Botoksu Nedir?

Masseter botoksuyla yüzün alt kısmındaki şekil uyumsuzlukları ve estetik yönden oranı bozan kötü görünümün giderilmesi amaçlanır. Yüzün alt kısmındaki bu köşeli ve sert görünümün sebebi masseter kasının normalde daha büyük olması ve altın oranı bozmasıdır. Köşeli hatlara sahip olan kare yüz şekli erkeksi bir görünüme yol açtığı için pek çok kadın tarafından istenmeyen bir durumdur. Bu durumda cerrahi müdahale ile çene ameliyatı olmaktan çekinen kişilerin en sık olarak başvurduğu yöntem masseter botoksudur.

Masseter botoksu sayesinde ameliyatsız bir şekilde çeneye istenilen görünüm verilebilir. Botoks ile ameliyatın yol açtığı şişkin, dikiş izi, ağrı ve enfeksiyon riski bertaraf edilmiş olur. Yüze daha oval, ve köşeli hatların yumuşatıldığı bir görünüm verilir. Masseter botoksuyla yuvarlak ve kare şeklindeki yüzler oval veya kalp şekline bürünürken, çenesi normalden küçük ve belirsiz duran kişilere de masseter kasının genişletilmesi suretiyle yeniden bir çene hattı yaratılır.

Masseter botoksu 1 saatlik kısa süreli bir işlem ile yapılmaktadır. Bu işlem esnasında herhangi bir ağrı veya morluk görülmez. Botoksun etkisi kendisini 1 veya 6 hafta içerisinde gösterir. İlk haftada masseter kası yumuşarken, 6 hafta sonunda yeni çene şekli tamamen belirginleşir. Çoğunlukla ilk seanstan 2 veya 4 ay sonra ikinci bir seansın yapılması önerilir. Uygulanan ikinci seanstan sonra masseter botoksu ile uzun ömürlü bir estetik görünüm elde edilir.

Masseter Kası İle İlgili Bilinmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Aşırı sakız çiğneme, dişleri sıkma, buz gibi sert maddeleri tüketme alışkanlığı gibi kişisel etmenler çenede bulunan masseter kasının normalden daha büyük olmasına yol açar. Cerrahi işlemlere gerek kalmaksızın botoks yapılarak küçültebilen bu kas sayesinde yüzün daha yumuşak bir görünüm alması sağlanır.

Antalya Masseter botoksu hususunda uzman olan Op. Dr. Bahadır Çelik ile çenenizdeki görünümü değiştirerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.