Bişektomi

Değişen estetik kaygılara bağlı olarak dolgun yanak görünümünden hoşlanmayan kişiler daha ince yüz hatlarına sahip olmak için çeşitli estetik müdahalelere başvururlar. Bunlardan biri de bişektomidir. Bişektomi esasen yanaklardan yağ aldırma işlemidir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Gözler ve burun kadar yanaklar da insanın ifadesini önemli ölçüde etkilemektedir. Güzelliğin ölçütü olan altın oran yasası gereği yüz bir bütün olarak ele alınır. Yüzdeki tüm unsurlar belirli bir oran ve uyum dahilinde olduğunda mutlak güzellik elde edilir. Yanakların bu uyumu bozması halinde yanak inceltme estetiği adı verilen bişektomi uygulanır. Bişektomi hem erkeklerin hem de kadınların yaptırdığı bir estetik müdahaledir. Bu ameliyat sayesinde elmacık kemikleri belirginleşir, yüz daha ince ve uzun görünür. Kişinin kilolu olarak algılanmasına yol açan tombul yanak görünümü yok edilir. Var ise gamzeler daha belirgin hale gelir.

Bişektomi ameliyatı estetik cerrahlar tarafından yapılır. Uygulanan bazı testlere göre öncelikle yanakların ameliyata uygun olup olmadığı belirlenir. Herhangi bir sakınca yoksa lokal anestezi ile ameliyat yapılır. Ağız içinde yaklaşık olarak 1 cm civarında kesiler yapılır. Kesi ile yanak içindeki kesiler alınır ve daha sonra 1 veya 2 dikiş yardımıyla bu kesiler kapatılır. Operasyonda kullanılan kendi kendine eriyen dikişlerin daha sonra doktor tarafından alınmasına gerek yoktur. Yanaklarda fazla miktarda yağ dokusuna sahip olan kişilerde yağdan kesitler de alınır. Bu şekildeki oldukça basit olan müdahale yardımıyla istenilen görünüm yanaklara verilir. Ameliyat yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde tamamlanır. Hasta aynı gün içinde taburcu edilir. İyileşme sürecinde hastalara antibiyotikli tedavi uygulanır. İyileşme süresi ve ödemlerin dağılması da kısa süre içerisinde tamamlanır.

Bişektomi Zararlı Bir İşlem midir?

Diğer estetik operasyonlardan farklı olarak daha zararlı olduğu bir yön bulunmaz. Ancak yine de kişinin doğal görünümünü değiştirir. Bişektominin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ameliyat sonraki süreç oldukça önemlidir. Hastanın enfeksiyondan korunması gerekir. Bu nedenle çoğunlukla antibiyotik kullanılır.

Antalya bişektomi denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Op. Dr. Bahadır Çelik ile dilediğiniz görünüme kolayca kavuşabilirsiniz.