Jinekomasti

Erkeklerde kadınlardakine benzer şekilde meme dokusu oluşmasına jinekomasti adı verilir. Bu durum erkekler için oldukça rahatsız edici bir husus olduğundan pek çok erkek cerrahi müdahale talep eder. Jinekomasti kullanılan ilaçlar, karaciğer hastalıkları, siroz, aşırı ve ani kilo değişimi, alkol ile uyuşturucu bağımlılığı veya bazı kanser çeşitleri sebebiyle ortaya çıkabilir.

Jinekomasti Türleri Nelerdir?

Jinekomasti ergenlikten itibaren ortaya çıkabilir. Glandüler, mikst, lipomatöz (yalancı) jinekomasti olmak üzere 3 farklı türü bulunur. Glandüler jinekomastide kadınsı meme dokusu artar, lipomatöz jinekomastide yağ dokusu artar. Miskt jinekomastide ise hem yağ hem de kadınsı meme dokusu bir arada görülür. En sık rastlanan jinekomasti türü ise budur.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi ile yapılır. Ancak sadece liposuction uygulanarak meme görünümü yok edilecekse sedasyon anestezisi de yeterlidir. Sedasyon anestezinin yapılması durumunda hasta aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilir. Genel anestezi uygulanan kişilerin ise hastanede 1 gece kalması gerekir.

Jinekomastiden kurtulmak için çoğunlukla liposuction yöntemi tercih edilir. Böylece herhangi bir ameliyat izi kalmadan küçük kanüllerle memeden yağ dokusu ve kadınsı meme oluşumu yok edilir. Bu yöntem uygulandıktan 1 ay sonra hasta iyileşir.

Liposuction yöntemi haricinde cerrahi yöntem de uygulanabilir. Meme başı yarım daire şeklinde kesilerek dokular dışarı çıkarılır. Ancak yağ dokusu liposuctiondaki kadar düzgün bir şekilde çıkarılamayacağı için pek sık tercih edilmez.

Jinekomasti Ameliyatından Sonraki İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Liposuction yöntemi ile yapılan müdahaleden sonra meme çevresi sıkı bir şekilde sarılarak pansuman yapılır. Bu sargılar 2 gün boyunca hastanın üzerinde kalır. Sargının sıkı olması sayesinde kanama ve morluklar engellenir. Çoğunlukla eriyen tarzda dikişler tercih edilir. Böylece dikiş alınmasına gerek kalmaz. Bu şekilde yapılan jinekomasti ameliyatlarından sonra hasta ağrı veya sızıdan şikayet etmez. Hasta günlük yaşamına kısa süre içerisinde geri döner. Operayondan yaklaşık 1 ay sonra şişlik ve ödem geçer. Meme dokusunda meydana gelen sertlikler ise 3 aylık sürede kaybolur. Ameliyatın ardından hastanın 1 ay boyunca özel olarak üretilmiş bir korse giymesi gerekir. 6 aydan sonra ideal görünüm elde edilmiş olur.

Antalya jinekomasti denildiğinde alanında uzman olan Op. Dr. Bahadır Çelik sayesinde daha erkeksi bir göğse sahip olabilirsiniz.